Ohjelmistokehityksen asiantuntija Codemate ja digimarkkinointi- ja viestintätoimisto Don & Branco ovat tehneet yhteistyötä vuodesta 2019 lähtien. Yritykset ovat työskennelleet yhdessä muun muassa Reaktorin luotsaamassa Liverpool FC -projektissa. Nyt kumppanuus syvenee entisestään, kun Codematen operatiivinen johtaja Jukka Katajaharju aloittaa advisor-roolissa Don & Brancon hallituksessa. Yhteisenä tavoitteena on kehittää asiakkaille entistä kokonaisvaltaisempia ja vaikuttavampia digitaalisia ratkaisuja.
“Don & Branco tuo meille lisää WordPress-osaamista niihin asiakkuuksiin, joissa verkkosivuston tai verkkokaupan toteutus on osa isompaa digitalisointihanketta. Yhteistyömme tuo lisäarvoa erityisesti silloin, kun hankkeessa tarvitaan ketterää WordPress-kehitystä tai brändiin pohjautuvaa viestintää ja visuaalista suunnittelua,” sanoo Codematen operatiivinen johtaja Jukka Katajaharju.
Codemate keskittyy erityisesti vaativiin räätälöityihin ohjelmistoratkaisuihin, käyttäjälähtöiseen suunnitteluun ja korkealaatuiseen tekniseen toteutukseen. Don & Branco puolestaan tukee asiakkaitaan brändin rakentamisessa, markkinointistrategiassa sekä verkkopalveluiden sisältö- ja viestintäratkaisuissa. Molemmat yritykset hyödyntävät kehityksessä myös tekoälypohjaisia työkaluja ja rakentavat asiakasjärjestelmistä tekoälyvahvisteisia – tuoden näin tehokkuutta sekä ratkaisujen kehittämiseen että uusia mahdollisuuksia asiakkaidensa liiketoimintaan.
“Yhteistyön ansiosta voimme tarjota asiakkaille ratkaisuja, joissa teknisesti toimiva verkkopalvelu täydentyy strategisella viestinnällä ja visuaalisesti johdonmukaisella brändi-ilmeellä. Asiakkaan ei tarvitse koota projektia useista eri toimijoista, vaan kokonaisuus voidaan toteuttaa sujuvasti yhden yhteistyön puitteissa,” sanoo Don & Brancon toimitusjohtaja Henrik Kaila.

Yhteistyö tuo erityistä hyötyä organisaatioille, jotka ovat osana uuden digitaalisen palvelun lanseeraamista uudistamassa verkkosivustoaan tai rakentamassa siihen liittyvää verkkokauppaa. Codematen ja Don & Brancon yhdistetty osaaminen takaa lopputuloksen, jossa tekninen laatu, vaikuttava visuaalisuus ja brändin mukainen viestintä muodostavat toimivan kokonaisuuden.
Kiinnostuitko? Ota yhteyttä, niin mietitään yhdessä, miten yhteistyö voisi hyödyttää juuri teidän liiketoimintaanne.
Lisätietoja antaa:
Jukka Katajaharju
Operatiivinen johtaja, Codemate
jukka.katajaharju@codemate.com
+358 44 730 1613
Henrik Kaila
Toimitusjohtaja, Don & Branco
henrik.kaila@donbranco.fi
+358 40 773 1818